
Lumishore EOS i-Connect Hub Kit
Description
Lumishore EOS i-Conenct Hub Kit
Model: 010-04357-00Number of Lights per Hub
| 4 | |
| Max Number of Hubs per Installation (Surface Mount) | 4 Hubs (16 Lights) |
| Max Number of Hubs per Installation (Thru Hull) | 4 Hubs (16 Lights) |
| Connections | Plug and Play Connections |
| Fuses | Replaceable Blade Fuses. Each Light Individually Fused |
| Status Indication LEDs | Yes - for Each Light |
| Voltage Range | 10.5 - 31V DC |
| Max Input Current | 20 A |
| Max Output Current | (i.e., Max Current Per Light): 5 A |
| Cable Entry / Exit | IP68 Connections |
| Switching Method | Built-in Relay |
| Noise Suppression | Built-in Noise Filter |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Lumi-Link Compatible | Yes |
| Ingress Progression | IP68 |
| Box Construction | Robust Weatherproof ABS |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | LMS0100435700 |
