
Whale Orca 1300GPH Bilge Pump 24v
Description
Whale Orca 1300GPH Bilge Pump 24v
Model: BE1484COMPACT, POWERFUL AND AUTOMATIC
SpecificationsWeight
| 0.9kg (2.0lbs) | |
| Fuse size | 5 amps |
| Cable size | 1.5mm)(16AWG) |
| Hose connection | 25mm (1 in) / 28mm (11/") stepped port8 |
| Materials | Pump Body: ABS, Seals: Nitrile, Impeller: Acetal |
| Performance | |
| Max discharge head | 4.5m (14.8ft) |
| Open flow rate | 82 ltrs/min (1300 US GPH) |
| Flow rate at1m (3ft) head | 65 ltrs/min (1100 US GPH) |
| Warrany | 1 Year |
| Input Voltage | 24V d.c. |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | WHABE1484 |
