
Whale MK5 Universal Manual Bilge Pump
Description
Whale MK5 Universal Manual Bilge Pump
Model: BP0510TOUGH, RELIABLE DESIGN AVAILABLE WITHSINGLE OR DOUBLE ACTING CAPABILITIES
SpecificationsWeight
| 1.3kg (3.0lbs) | |
| Hose connection | 38mm (11⁄2 in) |
| Materials | Pump Body: Glass-Filled Polypropylene, Acetal, Diaphragm, Valves and Seals: Nitrile, Operating Lever: Acetal,Glass-filled Nylon, PVC, Handle, Spring and Fasteners: Stainless Steel |
| Maximum suction lift | 4.5m (14.8ft) |
| Maximum discharge head | 4.5m (14.8ft) |
| Suction lift | 1m (3ft) |
| Discharge head | 0.5m (1.5ft) |
| 45 Strokes per minute | 42 ltrs/min (11 US Gals) |
| 70 Strokes per minute | 66 ltrs/min (17 US Gals) |
| Warranty | 5 Years |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | WHABP0510 |
