
Whale Supersub 500 GPH Bilge Pump 12v
Description
Whale Supersub 500 GPH Pump 12v
Model: SS5012DESIGNED TO FIT IN NARROW BILGE SPACES WHERE OTHERS DO NOT REACH
SpecificationsWeight
| 0.27kg (0.6lbs) | |
| Fuse size | 5 amps |
| Cable size | 1.5mm (16AWG) |
| Hose Connection | 19mm (3/4 in) |
| Materials | Pump Body: Polypropylene, High Temperature ABS, Fully Potted Circuitry.Locking Ring: Acetal, Impeller: Glass-Filled PBT, Polypropylene, Seals: Nitrile, Fasteners: Stainless Steel |
| Materials incontact with fluid | Polypropylene, ABS, Glass-Filled PBT, Nitrile |
| Max discharge head | 3m (10ft) |
| Open flow rate | 32 ltrs/min (500 US GPH) |
| Open flow rateat 1m (3ft) head | 25 ltrs/min (400 US GPH) |
| Warranty | 3 Years |
| Input Voltage | 12V d.c |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | WHASS5012 |

