
Whale Gusher Titan Manual Bulkhead Mount Bilge Pump
Description
Whale Gusher Titan Manual Bulkhead Mount Bilge Pump
Model: BP4410TOUGH AND LIGHTWEIGHT POLYPROPYLENE MODELS,COMBINES POWERFUL PERFORMANCE AND LIGHTWEIGHT DESIGN
SpecificationsWeight
| 1.85kg (4.1lbs) | |
| Hose connection | 38mm (11⁄2 in) |
| Materials | Pump Body: Glass-Filled Polypropylene, Clamp Ring: Acetal, Diaphragm and Valves: Neoprene,(Nitrile(R) option available), Operating Lever: Glass-filled Nylon, Gaiter: EPDM, Fasteners: Stainless Steel |
| Maximum suction lift | 4m (13ft) |
| Maximum discharge head | 4m (13ft) |
| Suction lift | 2m (6ft) |
| Discharge head | 0.5m (1.5ft) |
| 45 Strokes per minute | 65 ltrs/min (16 US Gals) |
| 70 Strokes per minute | 98 ltrs/min (26 US Gals) |
| Warranty | 5 Years |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | WHABP4410 |
