
Whale BP2052 Gulper 320 12v Bilge Pump
Description
Whale BP2052 Gulper 320 12v Bilge Pump
Model: BP2052EASY ACCESS REMOTE BILGE PUMP FOR PROTECTION AND EASY INSPECTION
SpecificationsWeight
| 1.6kg (3.5lbs) | |
| Fuse size | 10 amps |
| Cable size | 1.5mm (16AWG) |
| Hose connection | 19mm (3⁄4 in) or 25mm (1 in) |
| Materials | Pump Head: Glass-Filled Nylon, Valves: Nitrile, Diaphragm: Santoprene |
| Max suction lift | 3m (10ft) |
| Max discharge head | 3m (10ft) |
| Warranty | 3 Years |
| Input Voltage | 12V d.c. |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | WHABP2052 |
