
Whale Supersub Smart 650 GPH Bilge Pump 12v
$159
Description
Whale Supersub Smart 650 GPH Bilge Pump 12v
Model: SS5212THE ORIGINAL, AWARD-WINNING, LOW PROFILE, NARROW,AUTOMATIC ELECTRIC BILGE PUMP PROVEN OVER 20 YEARS
SpecificationsWeight
| 0.3kg (0.7lbs) | |
| Fuse size | 5 amps |
| Cable size | 1.5mm (16AWG) |
| Hose connection | 19mm (3⁄4 in) / 25mm (1 in) |
| Materials | Pump Body: Polypropylene, High Temperature ABS, Fully Potted Circuitry.Locking Ring: Acetal, Impeller: Glass-Filled PBT, Seals: Nitrile, Fasteners: Stainless Steel |
| Max discharge head | 3m (10ft) |
| Open flow rate | 40 ltrs/min (650 US GPH) |
| Open flow rateat 1m (3ft) head | 34 ltrs/min (550 US GPH) |
| Warranty | 3 Years |
| Input Voltage | 12V d.c. |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | WHASS5212 |
