
Lumishore ORA SMX11 Surface Mount Underwater Green LED Light Polymer Housing 12vDC
Description
Lumishore ORA SMX11 Surface Mount Underwater Green LED Light Polymer Housing 12vDC
Model:Specifically designed for smaller boats, the SMX11 offers unmatched light output and optics for a light of its compact size. Flooding the water with 1,100 fixture lumens of light in a focused 60 deg beam.
SpecificationsLED COLOR
| Green | |
| LUMENS | 2475 |
| VERIFIED FIXTURE LUMENS | 1,100 |
| NUMBER AND TYPE OF LED | 6X3W HIGH POWER LEDS |
| LED POWER - HICOB ARRAY | Yes |
| TYPICAL LED LIFE | 50,000+ HOURS |
| BEAM ANGLE (DEGREES) | 60 |
| DRIVER | BUILT-IN INTERNAL DRIVER |
| SUPPLY VOLTAGE | 10.5 - 14.5 V DC |
| MAX CURRENT DRAW | 1A |
| HOUSING TYPE | MARINE GRADE POLYMER |
| USER CONTROL OPTIONS | ON/OFF SWITCH |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | LMS0100435300 |

