
Raymarine 55 Watt Cyclone With 6ft Antenna 15m Cables
$9,074.99
Description
Raymarine 55 Watt Cyclone Radar with 6 feet Antenna
Model: T70493The ultimate expression of design, rugged performance, and unmatched situational awareness, Cyclone solid-state openarray radars give mariners the confidence to tackle the harshestconditions, gain the upper hand in the hunt for fish, and navigate busy waterways with confidence.
Cyclone radars deliver superior target separation and long-range resolution using CHIRP pulse compression and Raymarine beam sharpening technology. Each model features innovative detection capabilities, including Cyclone Bird Mode, RangeFusionTM technology and high speed 60 rpm imaging.
SpecificationsSupply voltage (Using VCM100)
| Nominal: 12 V dc or 24 V dc / Minimum: 10.2 V dc /Maximum: 31.2 V dc | |
| Power consumption (typical) | 70 Watts |
| Power consumption (max) | 170 Watts |
| Power consumption (standby) | 28 Watts |
| Maximum range scale | 72 nm |
| Boot up time | 40 seconds |
| Standby to transmit | less than 5 seconds |
| Waterproof rating | IPX6 |
| Operating temperature range | -25 degC to +55 degC (-13 degF to 131 degF) |
| Humidity | Up to 93% at 40 degC (104 degF) |
| Maximum wind speed | 100 Kts |
| Power connection | 1x Power connector |
| Data connection | 1x RayNet connector |
| Transmitter frequency | 9370, 9400, 9430 MHz (User Selectable) |
| Peak power output | 55 Watts |
| Receiver characteristic | Linear |
| Receiver noise | Less than 5 dB |
| Pedestal | |
| Dimensions | 388 mm x 360 mm x 335 mm / 15.27 in x 14.17 in x 13.18 in (to the top of the antenna) |
| Weight | 16 Kg |
| Antenna | |
| Beamwidth (vertical) | 25 degree |
| Beamwidth (horizontal) | 1.32 degree |
| Polarization | Horizontal |
| Rotation speed | 12, 24, 36, 48, 60 rpm |
| Length | 1945 mm / 76.57 in |
| Weight | 12 Kg / 26.45 lb |
What's in the Box:
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | RAYT70493 |




