
Raymarine Element 7S No Transducer Lighthouse North America Chart
Description
Raymarine Element 7S 7.0 in MFD with LightHouse NC3 United States Chart with Fishing Hot Spots
Model: E70531-00-102The Element S series of navigation displays gives you the freedom to enjoy the open waters-Select your destination and let Element's fast and accurate 10Hz GPS/GNSS lead the way. Engineered for simplicity and affordable performance, Element S will quickly become your trusted cruising companion. A quad-core processor off ers responsive performance and Element's all-weather, sunlight viewable displays deliver chart and navigation data in beautiful color. Element's simple and straightforward LightHouse Sport operating system lets you navigate with confi dence. Once underway, Element S will keep you on course with a smart list of user-friendly features, such as AIS target overlays, autopilot integration, and sailing instruments displays.
SpecificationsDisplay Size
| 7.0 Optically Bonded LCD | |
| Display Resolution | 800 x 480 WVGA |
| W x H x D (mm) | (9.5 x 5.3 x 2.4 inches) |
| Product Weight (lbs) | 3.0 |
| Voltage | 12V DC (8V to 16V DC) |
| Power Consumption (max 12V DC) | 15 Watts |
| GNSS / GPS | Built-in GPS/GLONASS |
| Sonar Type (Built-in) | Single channel High CHIRP Sonar with 9 pin connector. Supports CPT-S transom and thru-hull transducers |
| Sonar Depth | CHIRP Sonar = 274m (900 feet) |
| Radar | Quantum wireless CHIRP compatible Wi-Fi only connection |
| Doppler Radar | N/A |
| MARPA | N/A |
| NMEA2000 | 1 x NMEA2000 port (DeviceNet microC) |
| Supported NMEA2000 Networking | INPUT: NMEA2000 Compatible Engines (Max 2) - NMEA2000 Compatible Tank Sensors (Max 4) - Heading Sensor (for Chart Stabilization) |
| SeaTalkng | Requires A06045 DeviceNet female (F) adapter cable - 400mm |
| Wi-Fi | WiFi - 802.11 b / g / n |
| Cartography | Raymarine LightHouse NC2 |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | RAYE7053100102 |
