
AIRMAR TM265C-LM 1kW Low Medium CHIRP Navico 9-Pin Y-Cable
Description
Airmar TM265C Low/Medium CHIRP Transom Mount Transducer with Navico 9-Pin Y-Cable Mix-N-Match Cable
Model: TM265C-LM-9N2Rely on Airmar's new broadband transducers for the ultimate fishing mission! Whether you're a commercial fisherman, charter captain, or tournament angler, there's a new game in town. Traditional marine fish finders operate at discreet frequencies such as 50 kHz and 200 kHz, use relatively short-duration pulses, and use narrowband sonar transducers. In contrast, Chirp uses a precise sweep pattern of many frequencies within a long-duration transmit pulse from a broadband transducer, so the equivalent sound energy transmitted into the water is 10 to 1,000 times greater than a conventional marine fish finder.
Specifically designed for small boats (25 feet-40 feet), the TM265LH Chirps across the following bandwidths:
LH Model - Low Frequency 42-65 kHz/High Frequency 130-210 kHz
SpecificationsLow frequency
| 42-65 kHz (25 deg to 16 deg beamwidth) | |
| Medium Frequency | 85-135 kHz (16 deg-11 deg) |
| Cable-Length | 10 m (33 feet) |
| Housing | Urethane/Stainless Bracket |
| Mounting Style | Transom |
| Power Rating | 1 kW |
| Single or Dual Frequency | CHIRP-Ready Dual-Band |
| Transducer Functions | Depth, Temperature |
| Transom Angle | 3 deg to 21 deg |
What's in the Box:
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | AIRTM265CLM9N2 |
