
Fusion MS-AM402 Amplifier 2 Channel 400 Watts
$229.99
Description
Fusion MS-ASM402 2 Channel Marine Amplifier
Model: 010-01499-00UPC: 07537591392471
Peak Power
| 400 Watts | |
| Rated Power | 14.4 Volt Power Output Specification 65 Watts RMS x 2 @ 4 Ohm 1% THD+N 100 Watts RMS x 2 @ 2 Ohm 1% THD+N 200 Watts RMS x 1 @ 4 Ohm Bridged 1% THD+N |
| Signal to noise | >95dB |
| Seperation | >60dB |
| Input sensitivity | 300mV - 8V |
| LP variable crossover | 40Hz - 160Hz @ 12dB/octave |
| HP variable crossover | 40Hz - 600Hz @ 12dB/octave |
| Variable bass boost | 0 - + 18dB @ 45Hz |
| Variable subsonic filter | 20Hz - 55Hz @ 18dB/octave |
| Input impedance | 20k? |
| Damping factor | >200 |
| T.H.D. | 0.05% |
| Fuse ratings | 1 x 25amp |
| Dimensions | 296mm L x 230mm W x 53mm H (11-2/3 in L x 9 in Wx 2-1/6 in H) |
What's in the Box:
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | FUS0100149900 |

