
Lewmar V2GD Vertical Windlass Gypsy/Drum Kit 003 12v 3/8 G4 Chain 5/8 Line
$4,585.95
Description
Lewmar V2GD Vertica Windlass with Gypsy kit 003
Model: 6672021110-138Power
| 700 watts | |
| Max Pull | 1433 lbs |
| Workign Load | 358 lbs |
| Max line speed | 69 ft/min |
| Normal current draw | 80 Amps |
| Circuit Breaker | 90A |
| Fits Chain | 10mm ISO, Campbell 3/8 S3 |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | LEW6672021110138 |
