
Speco CVC627MT Marine Camera Waterproof Color 12/24VDC
$312.50
Description
Speco CVC627MT HD-TVI 2MP Waterproof Marine Camera, 3.6mm Fixed Lens,White Housing
Model: CVC627MTImage Sensor
| 1/3 in Progressive Scan CMOS, 2MP | |
| Resolution. | 1920 x 1080 |
| Minimum Illumination | 0 lux (IR LEDs on) |
| Effective Pixels | 1984 (H) x 1105 (V) |
| Total Pixels | 2000 (H) x 1121 (V) |
| Number of IR LEDs | 24 |
| IR Range | 65 ft. (depending on scene reflection) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/30 - 1/30,000 sec) |
| S/N Ratio | More than 50dB |
| Synchronization | Internal |
| Scanning System | 2:1 Interlaced |
| Video Output | 1Vp-p / 75 ohms |
| TV System | NTSC |
| Input Voltage | 12VDC / 24VAC (power supply not included) |
| Input Draw | 350mA (12VDC) / 300mA (24VAC) |
| Dimensions | 2.47 in (W) x 2.74 in (H) x 4.01 in (L) |
What's in the Box:
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | SPECVC627MT |
