
Speco VLDT4W Dome Camera 18 LED IR 3.6MM Lens
$104
Description
Speco VLDT4W 2MP HD-TVI Eyeball Cameras withJunction Box, 3.6mm fixed lens,white housing
Model: VLDT4W*cameras come defaulted to HD-TVI
SpecificationsImage Sensor
| 1/2.9 in 2MP Sony CMOS | |
| Maximum Resolution | 1920x1080 |
| Minimum Illumination | 0 lux |
| Number of IR LEDs | 18 |
| IR Distance | Up to 65 ft. (depending on scene reflection) |
| White Balance | ATW |
| Blacklight Compensation | Auto |
| Electronic Shutter Speed | NTSC:1/60-1/100,000 |
| AGC | On/Off |
| DNR | On/Off |
| WDR | On/Off |
| Day/Night | Auto / Color / BW / EXT |
| OSD | UTC |
| Gamma | 0.45 typ. |
| Scanning System | Progressive |
| Video Signal Output | HD-TVI / AHD / CVI / CVBS |
| Power Supply | 12VDC (power supply not included) |
| Power Consumption | Max. 400mA |
| Operating Temperature | -22 degF - 104 degF |
| Storage Temperature | -22 degF - 104 degF |
| Unit Dimensions | 3.7 in (W) x 3.15 in (H) |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | SPEVLDT4W |
