
Sitex MDS-15 20in 4kW Dome WiFi Radar Dome
Description
Si-Tex MDS-15 Wi-Fi Radar
Model: MDS15 WIFIRadiator
| Slotted waveguide array | |
| radiator Length | 46 cm |
| Horizontal beamwidth | 5 deg |
| Verticla beamwidth | 2.5 deg |
| Antenna rotation speed | 24/36rpm range dependent |
| Wind resistance | relative wind speed 100 knots |
| Tranceiver module | |
| Peak output | 4kW nominal |
| Warm up time | 1:30 minutes |
| Tuning | Automatic and Manual |
| Power Supply Unit | 10.5 - 40 vDC built-inb power supply |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | SITMDS15WIFI |
