
Echonautics BT87M1kW-00 1kW 85-135kHz medium CHIRP 0d Tilted Element Bronze TH
$1,169
Description
Echonautics BT87M1KW 85-135kHz 1kW Medium CHIRP 0 deg Tilted Element
Model: BT87M1KW-00The Echonautics BT87H1kW is a low-profile thru hull CHIRP transducer designed to minimize drag and to perform at high speeds.
Thanks to the narrow beamwidth, it is excellent for pinpointing fish holding tight to reefs, wrecks, and other structures.
SpecificationsFunction
| Depth and Temperature | |
| Frequency | CHIRP 85 - 135 kHz |
| Tilt/deadrise | 0 deg tilted version: for 0 deg to 7 deg hull deadrise |
| Material | Bronze |
| RMS Power | 1 kW |
| Hole diameter | 87.6 mm (3.45 in) |
| Cable length | 9 m (30 ft) |
| Temp. sensor | NTC |
| Acoustic window | Urethane |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | ECHBT87M1KW00 |

