
Raymarine Axiom2 XL 24 MFD
Description
Raymarine Axiom2 XL 24 MFD
Model: E70664The flagship of the Axiom family, Axiom 2 XL delivers powerful chartplotter performance, stylish large-format navigation, and the confidence of the LightHouse operating system. Designed for all weather conditions, the rugged yet beautiful Axiom 2 XL displays are at home in open cockpits or enclosed glass bridge stations. Enhanced with powerful 6-core processors, expanded networking, and ultra-bright HydroTough displays, Axiom 2 XL is the premium chartplotter for captains who demand the best. Axiom 2 XL chartplotters do everything faster. Pan and zoom charts with ease and harness the full power of Axiom 2 XL with radar, sonar modules, autopilot, and video integrated seamlessly with the intelligent LightHouse operating system.
Specifications| Dimensions (H x W x D) | 15.23" x 22.77" x 6.98" (386.84 x 578.40 x 177.39 mm) |
| USB connection | USB-A Touch input, USB-B Touch output |
| Accessory connection | USB Micro B |
| GPS antenna connection | TNC type connector |
| NMEA 0183 connection | Port 1: Input and output 4,800 or 38,400 baud rate, Port 2: Input only 4,800 or 38,400 baud rate |
| Ethernet connection | PoE RayNet (10/100/1,000 Mbits/s) x 3 |
| HDMI connections | HDMI in, HDMI out |
| NMEA 2000 connection | DeviceNet connector |
| Analog video connections | Composite BNC connectors x 2 (Alarm/Video 1 connector, Power/Data/Video cable Video 2) |
| Wireless connections | Bluetooth: V4.0, Wi-Fi: Dual band (2.4 GHz and 5 GHz) 802.11/b/g/n |
| External alarm connection | Bare-ended wires x 2 |
| Internal storage | 64 GB Solid State |
| Display Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Color depth | 24-bit |
| PoE operating voltage range | 9.5V DC to 32V DC |
| Current | 9.5 A |
| Operating voltage range | 8V DC to 32V DC |
| Fuse rating | 15 A |
| Nominal supply voltage | 12V DC/24V DC |
What's in the Box:
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | RAYE70664 |
