
Raymarine TM1150M 1Kw Depth and Temperature CHIRP Transom Mount
Description
Raymarine TM1150M 1Kw Depth and Temperature Depth and Temperature
Model: A80806Airmar's TM150M delivers a great combination of shallow and mid-depth performance. Operating at a frequency range of 95 to 155 kHz, this transducer reveals fish in shallow waters and deeper depths down to 183 m (600 feet) with ultra-clear target resolution. Narrow beam angles are perfect for detecting fish holding close to structures and suspended fish-ideal for freshwater, inshore, or coastal fishing in shallow to medium depths. The TM150M is an excellent choice for freshwater and saltwater boats up to 8 m (25 feet).
SpecificationsPower Rating
| 300 W | |
| Transom Angle | 3 deg to 20 deg |
| Functions | Depth, Temperature |
| Max Vessel LOA | Up to 8 m (26 feet) |
| Common Use | Leisure/Yachting, Fishing |
| Housing | Urethane |
| Max Depth | 183 m (600 feet) |
| Medium Frequency | 95-155 kHz |
| Medium Frequency Beamwidth | 26 deg-17 deg |
| Mounting Style | Transom |
| Retractable housing | No |
| Single or Dual Frequency | CHIRP-Ready Single-Band |
| Tilted Element | No |
| Weight | 0.45 kg (1.0 lb.) |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | RAYA80806 |

