
Simrad NAC-D Autopilot Computer
Description
Simrad NAC-D Autopilot Computer
Model: 000-15621-001NACTM -D is a steer-by-wire autopilot solution for Electronic Vessel Control Systems (steering systems with a digital interface).
With NAC -D, boaters with SeaStar(R) Optimus(R), Yanmar(R) VC10/JC10, Volvo(R) IPS/EVC or Yamaha(R) helm master/single engine control systems can benefit from all the full features and performance of Simrad(R) autopilots.
Requires only the connection of two Micro-C connectors - there is no requirement for an additional hydraulic pump, rudder sensor installation or dockside rudder calibration. This saves boaters' time and money.
Featuring Continuum(R) steering and support for the new SteadySteerTM, the NAC -D allows automatic switching between two speed profiles delivering optimal steering performance at both low and high speeds.
Choose the controller to suit your preference from dedicated controllers like the APTM 44 or AP 48, or simply integrate with your Simrad(R) multifunction display.
Simrad(R) autopilot systems incorporate state-of-the-art electronics and represent over 70 years of experience and development. Simrad(R) autopilots can reduce your workload and fatigue and improve your situational awareness and safety, helping you arrive fresher at your destination.
SpecificationsCompass sensor support
| NMEA 2000 | |
| Drive output | EVC |
| Engine Drive systems integration | Volvo EVC, Yamaha, Yanmar, Optimus |
| Manouevres / Turn Patterns | C-turn, U-turn, Zigzag turn, Square turn, S-turn, Depth counter tracking (DCT) |
| Connectivity | |
| NMEA 2000 | 2 x NME2000 Micro-C port, 2 LEN |
| Electrical | |
| Power Consumption, max. | 40mA |
| Power Consumption, typical | 40mA |
| Supply Voltage | 9-16V via CAN |
| Environment | |
| Operating Temperature Range | 0C to +55C (+32F to +131F) |
| Storage Temperature Range | -30C to +70C (-22F to +131F) |
| Waterproof rating | IP44 |
| Compass Safe Distance - Metric, imperial | 0,5m (19,7) |
| Physical | |
| Dimensions (W x H x D) | 86 |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | SIM00015621001 |
