
Navico NEP2 Navico Expansion Port
Description
NEP-2 is a plug-and-play powered hub for sharing sonar, StructureScanTM Sonar Imaging, Broadband 3G Radar or HD Digital Radar and LWX-1 SIRIUS(R) Satellite Weather data between multiple HDS(R) displays across an onboard network.
Also compatible with 2007 and later LCX, LMS and GlobalMap(R) models with 5-pin Ethernet connector for networking multiple displays.
Fully waterproof and resists corrosive marine environments. Unused connector ports feature waterproof caps for added protection for future expansion.
TECHNICAL / ENVIRONMENTAL| Waterproof Standard | IPX7 standards |
| Width | 8.3 in \ 210 mm |
| Height | 2.3 in \ 57.6 mm |
| Depth | 7.4 in \ 188 mm |
| Weight | 1.82 lbs \ 0.825 kg |
| Operating Temperature | -20 deg to +167 deg F (-28 deg to +75 deg C) |
| Power Supply | 12 (max. 10 ? 17) vDC |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | LOW00010029001 |
