
Icom M424G White VHF Radio Class D DSC Built-in GPS
Description
Icom M424G White VHF Radio Built in Class D DSC and GPS
Model: M424G WhiteIntuitive User Interface and White Backlit LCD and Keypad
Incorporating Icom's common Marine Family User Interface designed for simple, intuitive operation. A rotary selector and directional keypad provide quick and easy access to the intended functions. The high contrast white backlit LCD and laser-cut keypad match well with modern boat designs.
Active noise cancelling
The built-in active noise cancelling provides superb performance. It reduces background noise up to 90% in the received signal and 30% in the transmits signal.
10W Loud Audio, Public Address and Foghorn
The IC-M424G has a built-in 10W amplifier that increases the audio output to an external PA speaker. The public address function allows you to make an announcement from the microphone like a loud speaker, the foghorn can also be emitted from the external PA speaker.
Built-in Class D DSC
The built-in DSC watch function monitors Ch. 70 (DSC channel) activity, even while you are receiving another channel. DSC functions include: distress, individual, group, all ships, urgency, safety, position request/report, polling request and DSC test calls.
Built-in GPS Receiver
The built-in GPS receiver shows your current position, date/time and can be used for DSC calls. The GPS data source is selectable from internal and external GPS.
Optional White Backlit COMMANDMICTM HM-195GB/GW
The optional white backlit COMMANDMIC makes it convenient for using the IC-M424G from a separate cabin or tower. All functions of the IC-M424G can be controlled from the COMMANDMIC and can be used as an intercom with the IC-M424G.
AIS Target Call with MA-510TR
When connected to the optional MA-510TR Class B AIS transponder, the AIS target call function allows you to make an individual DSC call without having to manually input an MMSI number.
Frequency Range
| Tx - 156.025-157.425 MHz Rx - 156.050-163.275 MHz Ch70 - 156.525 MHz | |
| Usable Channels | USA, CAN, INT, WX channels |
| Operating Temperature Range | -20 degC to +60 degC; -4 degF to +140 degF |
| Antenna Impedance | 50ohm (SO-239) |
| NMEA in/Out Formats | RMC, GGA, GNS, GLL, DSC, DSE |
| Transmitter | |
| Output Power @ 13.Vdc | 25W, 1W |
| Max frequency Deviation | ± 5 kHz |
| Frequency Tolerance | ±10ppm (-20 degC to +60 degC) |
| Spurious emissions | Less than -70dBc (High) Less than -56dBc (Low) |
| Receiver | |
| Sensitivity | |
| Main | -13dBμ typ. (12dB SINAD) |
| CH70 | -5dBμ emf typ. (1% BER) |
| Squelch Sensitivity | Less than -10dBμ |
| Audio output power(at 10% distortion, 4? load) | 4.5W typical |
| Input Voltage | 13.8V DC nominal (11.7-15.9V DC) |
| Input Draw | up to 5.5Amps |
| Dimensions | 7.09 × 3.23 × 4.72 in |
What's in the Box:
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | ICOM424GWHITE |
Documents
- media-nl-id-73638-c-7050881-h-lleifbhwi0eseofkdvqhbq1z9fgmnjbgcnviplfhyjue4_yi-_xt-pdf
- media-nl-id-73640-c-7050881-h-j0nhz7bnjgam29kgcptgedksdvixdomgrsvqge_jpvlpebfn-_xt-pdf
- media-nl-id-73651-c-7050881-h-bbzkj288lomskjq7zqoioh2d_3xbfq8m3t9wudld-vi_wq58-_xt-pdf
- media-nl-id-73652-c-7050881-h-fcrnfgtsgxjbvtfunxniquwbkvtbsbhwibfxc29t5st3jj4l-_xt-pdf
