
Hubbell 61CM08P 30A 50ft Cordset
Description
Hubbell 30 Amp 50 feet Yellow Cordset
Model: HBL61CM08PLocking Devices, TwistLock, Marine Grade, Ship to Shore Cableset, 30A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-30, Yellow
SpecificationsColor
| Yellow | |
| Jacket | PVC |
| Material | Copper conductors |
| Amperage rating | 30A |
| Current / Amperage Rating | 30A |
| Current Rating | 30A |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Wattage | 3750 |
Specifications
| Manufacturer | Wintron Electronics |
| Condition | New |
| Stock Number | HUB61CM08P |
