
2025 NauticStar 252 Legacy
Description
"Yamaha Twin 150 Integrated Steering 25"" (Grey) 300HP|10 Stainless Steel Drink Holders|Cockpit Bolster Pads|Fusion Stereo w/ Bluetooth & 4 Speakers|Plush 3-Across Aft Seating w/ Large Insulated Fish Box (50 gal) & Cooler (18 gal)|Bow Seating w/ Flip-Out Backrest|Bow Table and Cushion|Anti Fatigue Helm Mat|Fresh Water Kit|Transom Shower w/ Pressurized Galley|Syntec Vinyl w/ Nano-Block Stain Protection|Dual Insulated Fish Boxes Fwd w/ Overboard Drain - 25gal/Side|Aft Port Livewell - 30 gal|Aft Livewell Recirculation Pump - 500 GPH|4 Stainless Steel Rod Holders|Horizontal Gunnel Rod Holders - 3/Side|2-Drawer Tackle Storage|Leaning Post - Fiberglass w/Livewell, Lebroc Seating w/Flip-up Arms and Bolsters|Dual Raw Water Washdown|Aft Livewell Aerator Pump - 800 GPH w/ Timer|Raw Water Transom Shower|Pressurized Freshwater System|Transhield Shipping Wrap|Stainless Steel Latches|Recessed Stainless Steel Bow Rails|Stainless Steel Rub Rail|Stainless Steel Thru Hull Fittings|6 Stainless Steel Pull-Up Cleats|Brass Shut Off Ball Valves|Flush Mount Compass|Auto Bilge Pump - 750 GPH|Bilge Pump - 800 GPH|Trim Tabs w/ LED Switch|Engine Rigging|Stainless Steel Propeller|Custom Stainless Steel Wheel w/ Power Knob|Wood Free Construction|Limited Lifetime Hull Warranty|Vinyl Ester Barrier Coat|Fiberglass Stringer Grid System|RTM Fiberglass Lids|Bow in - Floor Drop-in Tub/Storage|Chrome 3D Nauticstar Logo|Stainless Steel Floor Drains|Deutsch Electrical Connectors|Aft Livewell LED Light|12V Acc Plug|LED Navigation and Courtesy Lights|the Dealership is not Responsible for any Errors or Omissions Made in the List of Standard Features."
Propulsion : Twin Outboard
Accessories :
Color Options
Pricing
Engine
Technical Specifications
Exterior
Specifications
| Manufacturer | NauticStar |
| Model | 252 Legacy |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 101386 |
| VIN | US-JNT01062B525 |
| Condition state | Excellent |
| # of Engines | Yamaha |
| Fuel Type | G |
| Horsepower | 300 |
| Hull Type | Fiberglass reinforced |
| Engine Horsepower | 150 bhp; 111.9 kW |
| Length Overall | 300 in. (7600 mm) |
| Beam | 102 in. (2.6 m) |
| Draft | 15 Drive Down; 381 Drive Down |
| Dry Weight | 4000 lb. (1814 kg.) |
| Max Person Capacity | 12 |
| Fuel Capacity | 139 gal. (526 L) |
| Max Carry Load | 3500 lb. (1588 kg.) |



