
2026 Grady-White Canyon 336
Description
"Yamaha Dual CW F450 Full Maneuverability 900HP|Safety Automatic Bilge Pumps (2) (Total 3000 GPH) (11356 LPH) Basic Flotation Bow Grab Rail - Low Profile 316 Grade Stainless Steel Cockpit toe Rails Composite Stringer System & Transom - Water Impervious Fire Extinguisher Holder Nonskid Fiberglass Liner Self-Bailing Cockpit w/Cockpit Drains (6) Stainless Steel Through-Hull Fittings Yamaha Siren Marine Vessel Monitoring System Cockpit & Deck 100% Hand Laid Seav Hull & Deck Anchor Windlass w/Rode, Line, and Remote Switches at Helm & Windlass Batteries (4) w/Battery Select Switches (one per Engine) & Charger System (1) Cleats - Flush Mount (Pull up) Cockpit Bolsters Cockpit Freshwater Shower (Recessed) Cockpit Lights - Blue LED Hydraulic Trim Tabs w/Indicator & Retractor Integrated Outboard Mounting System w/Swim Platform & Ladder International Lighting Rod Holders - Bow (4), Amidships (2), Cockpit (5) Rod Storage Racks - Horizontal (3) Rubrail - High Density PVC w/Stainless Steel Insert Seating - Foldaway Aft Bench Seat w/Cushion Cockpit Side Door - Port w/Boarding Ladder Cutting Board Deck Hardware - 316 Grade Stainless Steel Through-Bolted Dockside Power w/Galvanic Isolator Drink Holders - Stainless Steel (8) Engine Flush System w/Hose Attachment Aft (one per Engine) Factory Engine pre-Rigging Fish box - 204-qt. (193.1 l) Port & Starboard Insulated Fish box w/ob Drain (2) Fish box - 291-qt. (275.4 l) Aft Insulated Fish box w/Lights (2) & ob Drain Forward Bolsters Seating - Port & Starboard Bow Seating w/Forward Facing Foldaway Bolstered Backrest (2) Stereo - Deluxe Stereo System w/Waterproof Touch Screen Display, AM/Fmtuner, Wi-Fi & Bluetooth Connectivity & Helm Subwoofer; Speakers w/LED Lights - Bow (2), Helm (2), T-Top (2) Stern Eyes - 316 Grade Stainless Steel Storage - Aft Transom box Storage - Forward Anchor Locker w/Rode Storage Transom Door - Fiberglass Washdown - Freshwater (Forward & Aft) Washdown - Pressurized raw Water (Forward & Aft) w/Hose Water Tank - 35-Gallon (132 l) Freshwater Console Acce
Climb aboard the all-new 2026 Grady-White Canyon 336 and get ready for a thrilling adventure on the high seas! This center console beauty is powered by a mighty Yamaha Fourstroke V8 engine, delivering a whopping 450hp of pure exhilaration. With its sleek fiberglass hull, this boat is built for speed and style.
Ready to reel in the big ones? With a total baitwell capacity of 45 gallons and a total fishbox capacity of 247.5 gallons, you'll have plenty of room to store your catch of the day. And with a vacuum flush head located in the cabin, you can freshen up after a long day of fishing.
Featuring a T-Top hard roof and three helm seats, the Canyon 336 offers a comfortable and functional cockpit design. Whether you're cruising with friends or spending a quiet evening on the water, this boat has everything you need for a day of fun in the sun.
With its cutting-edge technology, including Bluetooth® audio and Wi-Fi capability, this boat is as modern as they come. And with a fuel capacity of 361 gallons, you can explore far and wide without worrying about running out of gas.
So why wait? Jump aboard the 2026 Grady-White Canyon 336 and experience the ultimate blend of power, luxury, and adventure on the open water.
Color Options
Pricing
Engine
Drive Line
Technical Specifications
Exterior
Steering
Instrumentation
Glass
Specifications
| Manufacturer | Grady-White |
| Model | Canyon 336 |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 101417 |
| VIN | US-NTLWH608H526 |
| Condition state | Excellent |
| # of Engines | Yamaha |
| Fuel Type | G |
| Horsepower | 350 |
| Hull Type | Fiberglass reinforced |
| Engine Type | V8 |
| Engine Horsepower | 450 bhp; 335.8 kW |
| Displacement | 341.7 cu. in. (5559 cc) |
| Cylinders | 8 |
| Length Overall | 402 in. (10210 mm) |
| Beam | 139 in. (3.53 m) |
| Dry Weight | 10100 lb. (4581 kg.) |
| Fuel Capacity | 361 gal. (1367 L) |
