
2025 NauticStar 212 Legacy
Description
"Yamaha 150 Four Stroke 25"" (Grey) 150HP|6 Stainless Steel Drink Holders|Fusion Stereo w/ Bluetooth & 2 Speakers|Plush 3-Across Aft Seating w/Battery Storage (Starboard), Insulated Cooler (Middle), & Cast Net Bucket Storage (Port Side)|Flip/Out - Bow Back Rest|Rail, Console Removable|Syntec Vinyl w/ Nano-Block Stain Protection|Leaning Post - Upgrade Economy|Dual Insulated Fish Boxes Fwd w/ Drain|4 Stainless Steel Gunnel Rod Holders|Horizontal Gunnel Rod Holders - 3/Side|Aft Port Livewell|Aft Livewell Recirculation Pump - 500 GPH|Livewell - Plumbed for Offshore (Forward Livewell)|Raw Water Washdown|Raw Water Transom Shower|Transhield Shipping Wrap|Stainless Steel Latches|Recessed Stainless Steel Bow Rails|Stainless Steel Rub Rail|Stainless Steel Thru Hull Fittings|3 Stainless Steel Pull-Up Cleats|Brass Shut Off Ball Valves|Flush Mount Compass|Aft Livewell Aerator Pump - 800 GPH w/ Timer|Auto Bilge Pump - 750 GPH|Bilge Pump - 800 GPH|Engine Rigging|Stainless Steel Propeller|Custom Stainless Steel Wheel w/ Power Knob|Wood Free Construction|Limited Lifetime Hull Warranty|Vinyl Ester Barrier Coat|Fiberglass Stringer Grid System|RTM Fiberglass Lids|Chrome 3D Nauticstar Logo|Stainless Steel Floor Drains|Deutsch Electrical Connectors|12V Acc Plug|LED Navigation and Courtesy Lights|Aft Livewell LED Light|the Dealership is not Responsible for any Errors or Omissions Made in the List of Standard Features."
Propulsion : Single Outboard
Accessories :
Color Options
Pricing
Engine
Technical Specifications
Exterior
Specifications
| Manufacturer | NauticStar |
| Model | 212 Legacy |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 101370 |
| VIN | US-JNT01065B525 |
| Condition state | Excellent |
| # of Engines | Yamaha |
| Fuel Type | G |
| Horsepower | 150 |
| Hull Type | Fiberglass reinforced |
| Engine Horsepower | 140 bhp; 104.5 kW |
| Length Overall | 243 in. (6200 mm) |
| Beam | 102 in. (2.6 m) |
| Draft | 13 Drive Down; 330.2 Drive Down |
| Dry Weight | 2200 lb. (998 kg.) |
| Max Person Capacity | 8 |
| Fuel Capacity | 69 gal. (261 L) |
| Max Carry Load | 1750 lb. (794 kg.) |










