
2025 Grady-White Freedom 307
Description
"Yamaha Dual CW F300 Ides 600HP|the Dealership is not Responsible for any Errors or Omissions Made in the List of Standard Features.|Safety 2 Automatic Bilge Pumps (2600 GPH) (9842 LPH) Basic Flotation Bow Grab Rail - Low Profile 316 Grade Stainless Steel Cockpit toe Rails Composite Stringer System & Transom - Water Impervious Fire Extinguisher Holder Nonskid Fiberglass Liner Self-Bailing Cockpit w/Cockpit Drains (6) Stainless Steel Through-Hull Fittings Cockpit & Deck 100% Hand Laid Seav Hull & Deck Accessory Outlet - 5V Duplex USB Port Accessory Outlet - 12V Anchor Windlass w/Rode, Line, and Remote Switches at Helm & Windlass Batteries (4) w/Battery Select Switches (one per Engine) Cleats - Flush Mount (Pull up) Cockpit Bolsters Cockpit Freshwater Shower (Recessed) Livewell - 32-Gallon (121.1 l) Aft Insulated raw Water Livewell w/Light, Full Column Distribution Inlet & ob Drain (1100 GPH Pump) (4164 LPH) Rod Holders - Cockpit (3) Rod Storage Racks - Horizontal (3) Rubrail - High Density PVC w/Stainless Steel Insert Seating - Electromechanically Adjustable Helm Bench Seat w/Split Flip-up Bolster Seating - Electromechanically Extendable Lounge Seat (Port), Corian Countertop & Storage net Cockpit Lights - Blue LED Cockpit Side Door - Port w/Boarding Ladder Cockpit Step - Starboard Companion Grab Rail Compass Convenience Package - Battery Charger (1) & Dockside Power w/Galvanic Isolator Cutting Board Deck Hardware - 316 Grade Stainless Steel Through-Bolted Drink Holders - Stainless Steel (17) Engine Flush System w/Hose Attachment Aft (one per Engine) Factory Engine pre-Rigging Fish/ice box - 150-qt. (141.9 l) Starboard Insulated box w/ob Drain Fish/ice box - 251-qt. (237.5 l) Aft Insulated box w/Light & ob Drain Flush Mount Electronics Area Footrests - Helm & Companion Forward Bolsters Hardtop w/Painted Aluminum Frame, Grab Rail, Storage Nets, Hatch, LED Spreader Lights, tri-Colored (Red, Blue, White) LED Recessed Lights (6), Side Mounted Rod Holders (4), Outrigger Plates & Front & Side Curtains (Ivory
Pricing
Engine
Drive Line
Technical Specifications
Exterior
Steering
Instrumentation
Glass
Specifications
| Manufacturer | Grady-White |
| Model | Freedom 307 |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 101356 |
| VIN | US-NTLTR326L425 |
| Condition state | Excellent |
| # of Engines | Yamaha |
| Fuel Type | G |
| Horsepower | 350 |
| Hull Type | Fiberglass reinforced |
| Engine Type | V6 |
| Engine Horsepower | 300 bhp; 223.9 kW |
| Displacement | 254 cu. in. (4169 cc) |
| Cylinders | 6 |
| Length Overall | 366 in. (9300 mm) |
| Beam | 127 in. (3.23 m) |
| Dry Weight | 8350 lb. (3787 kg.) |
| Fuel Capacity | 234 gal. (886 L) |































