
214 Bay
Description
The 214 Bay crosses easily between serious fishing and family getaway boat. A larger 98” beam makes a favorable fishing platform, and three-across jump seats hold guests comfortably when flipped up. A toe kick in the console makes maneuvering easy when the catches are coming in quick. Two aerated livewells, gunnel and console rod holders, built-in tackle storage, and two insulated fish boxes are additional features that make the 214 Bay one of our most popular boats.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 21'2" 6.45 m |
| Beam | 98" 2.49 m |
| Max HP | 200 HP 149 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 12" 0.30 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 13.3º |
| DEADRISE @ ENTRY | 40º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 1600 lbs 726 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 6 / 1200 lbs 6 / 544 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2000 lbs 907 kg |
| FUEL CAPACITY** | 63 gal 238 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 13 gal 49 l |
| REAR LIVEWELL | 27 gal 102 l |
| BOW FISH BOX | 30 gal 114 l |












