
214 Shallow Bay
Description
214 Shallow Bay is the perfect crossover for freshwater and saltwater angling. Its wide 98-inch beam makes a stable fishing platform, but a svelte body that permeates tight fishing spots and is easy to garage. Features include the STAR Performance System, three-across jump seats, two aerated livewells, 20 rod holders, built-in tackle storage, and two insulated fish boxes.The 214 Shallow Bay is also available in a shallow bay/tunnel version: 214 Shallow Bay
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 21'2 6.45 m |
| Beam | 98" 2.49 m |
| Max HP | 200 HP 149 kW |
| Transom Height | 20" 0.51 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 11" 0.28 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 13.4º |
| DEADRISE @ ENTRY | 45º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 1600 lbs 726 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 6 / 1200 lbs 6 / 544 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2000 lbs 789 kg |
| FUEL CAPACITY** | 51 gal 193 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 13 gal 49 l |
| REAR LIVEWELL | 27 gal 102 l |
| BOW FISH BOX | 30 gal 114 l |












