
224 Bay
Description
Fishability is at its finest on the 224 Bay. Its forward deck is wide enough to accommodate two people to fish and run a trolling motor.
The 224 Bay handles rod management beautifully with six built-in stainless-steel rod holders on the center console and four additional rocket launchers off the seat. A forward console seat and two-step bow provide additional storage compartments for bait and gear.
Three folding jump seats form the aft fishing deck, which also has two pedestal bases. Flip up the seats, add a swim ladder to the transom, and you have an outstanding family boat for cruising and fun.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 22'6" 6.86 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 300 HP 224 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 13" 0.33 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 13.3º |
| DEADRISE @ ENTRY | 38.3º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2175 lbs 987 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 6 / 1200 lbs 6 / 544 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2250 lbs 1021 kg |
| FUEL CAPACITY** | 61 gal 230 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 13 gal 49 l |
| REAR LIVEWELL | 40 gal 151 l |
| BOW FISH BOX | 30 gal 114 l |















