
242 OS
Description
The 242 Offshore provides a rugged, durable and functional platform to fish your best with numerous available upgrades. Near-shore or offshore, the 242 Offshore will give you and your angling crew the thoughtful features and amenities needed to maximize your fishing potential. From dawn ‘til dusk catch the 242 Offshore in action as the most comfortable and reliable offshore fishing machine on the market.
A boat with this much versatility can really utilize and appreciate the ability to easily anchor up, and the optional integrated power windlass anchor system provides just that. The 242 features a large forward lounge seat and plush wraparound bow seating made of luxurious vinyl and includes Nano-Block Stain Protection.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 23'4" 7.11 m |
| Beam | 102" 2.6 m |
| Max HP | 300 HP 224 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 20" 0.51 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 19º |
| DEADRISE @ ENTRY | 42º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 4500 lbs 2041 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 1925 lbs 10 / 873 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2750 lbs 1247 kg |
| FUEL CAPACITY** | 106 gal 401 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 15 gal 57 l |




















