
222 OS
Description
The 222 Offshore is built for every fishing season. With factory-installed Yamaha Outboard engines paired with our advanced hull design, the 222 Offshore delivers on the NauticStar standard for a powerful but smooth and dry ride constructed to last. Fish big with premium amenities including a built-in live well, bucket storage, a rod management system, plus all the technology you need to find the fish and get back to the dock.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 21'3" 6.48 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 250 HP 186 kW |
| Transom Height | 25" 64 cm |
| APPROXIMATE DRAFT | 20" 51 cm |
| DEADRISE @ TRANSOM | 20º |
| DEADRISE @ ENTRY | 38º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 3900 lbs 1769 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 2200 lbs 10 / 998 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 3025 lbs 1372 kg |
| FUEL CAPACITY** | 81 gal 307 l |























