
212 Legacy
Description
The Legacy 212 is ready to take you where you want to go. With comfort features such as full bow cushioning and flip-out backrests, plush, 3-across transom seating, a walkthrough transom, and an aft step with a swim ladder, it is perfectly equipped for a day of pleasure boating with the family.
The 212 also comes stacked with tournament fishing features, such as a transom aerated livewell, cast net and bait storage, and ample rod holders and storage in the gunnels.
The 212 ’s saltwater-ready hull tracks well and rides comfortably – even in heavier water conditions. No matter the itinerary, the 212 promises all-around great performance, value, and versatility.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 20'3" 6.7 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 150 HP 149 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 13" 0.33 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 19º |
| DEADRISE @ ENTRY | 42º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2200 lbs 998 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 8 / 1200 lbs 8 / 544 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2000 lbs 794 kg |
| FUEL CAPACITY** | 73 gal 261 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 15 gal 57 l |
| REAR LIVEWELL | 30 gal 114 l |





















