
252 Legacy
Description
There is nothing you can’t accomplish in a 252 Legacy. Its deluxe leaning post includes a built-in 21-gallon bait well and prep station for pro-style fishability. It also holds tackle storage drawers and a freshwater wash down. Captain’s seating comes with flip-up bolsters, an armrest and a footrest.
The whole family can cruise comfortably on the 252, too. The roomy cockpit features plush U-shaped seating and flip-out backrests in the bow. Table and filler options transition the space to a sun pad or picnic area.
Three-across seating at aft houses an 18-gallon cooler and an oversized insulated 50-gallon fish box. A walkthrough transom door makes way to a swim platform with a retractable ladder.
Whether hauling in a prize lunker or cruising around with family and friends, good times on the 252 Legacy will go on forever.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 25' 7.62 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | Dual 200 HP 298 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 15" 0.38 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 20º |
| DEADRISE @ ENTRY | 45º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 4000 lbs 1814 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 12 / 1675 lbs 12 / 760 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 3225 lbs 1588 lbs |
| FUEL CAPACITY** | 139 gal 526 l |
























