
332 OS
Description
The 332 Offshore has the prestigious designation of NauticStar’s offshore flagship, not only because of its girth but also for its outstanding saltwater performance and tournament-ready fishability. With its 10′ 6″ beam, the 332 Offshore offers a cavernous and comfortable bow with new upholstery options and plush wrap-around seating. When it comes to hunting prey, the 332 Offshore is an acclaimed near-shore and intercostal fishing boat featuring a rigging station with tackle tray storage, tackle drawers, tool and leader storage, rigging surface, and stainless-steel rod holders. The Transom features a standard port pressurized circulating livewell with a clear acrylic lid. Bring all your gear and stow it in vast storage spaces and under gunwale rod racks. Everything has a space and is within reach. New for 2025, the 332 Offshore boasts the attitude and confidence to do more offshore.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 32'0" 9.75 m |
| Beam | 10'6" 3.2 m |
| Max HP | 900 hp 671 kW |
| Transom Height | 30" .76 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 30" 76 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 23º |
| DEADRISE @ ENTRY | 39.6º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 8500 lbs 3856 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | Yacht Certified |
| MAX WEIGHT CAPACITY | Yacht Certified |
| FUEL CAPACITY** | 307 gal 1162 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 31 gal 117 l |



































