
191 Hybrid
Description
NauticStar’s 191 Hybrid offers a host of fishing attributes, including forward and aft livewells, an aft fishing deck, and console rod holders. Its hull is designed to handle in wide range of water conditions — from lakes to coastal and inland waterways. Ample bow seating and stylish, high sides provide a relaxing, dry ride for everyone on board.
The 191 features high-performance technology with air-assist chines and planning pods for a quick holeshot. The 11” draft makes it ideal for skinny-water fishing or beaching.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 18'11" 15.77 m |
| Beam | 98" 2.49 m |
| Max HP | 150 HP 111 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 11" 0.28 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 13.8º |
| DEADRISE @ ENTRY | 30.5º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2160 lbs 980 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 7 / 1000 lbs 7 / 454 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 1700 lbs 771 kg |
| FUEL CAPACITY** | 32 gal 121 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 13 gal 49 l |
| REAR LIVEWELL | 27 gal 102 l |








