
223DC Deck
Description
Whether serving up a family beach party or facing down gnarly weather conditions, the 223 DC responds ably to any captain’s command.
Its rugged Deep-Vee hull and U-shaped wraparound cockpit ensure a comfortable ride for everyone. A panoramic walk-through windshield, enclosed dressing room, leather touch upholstery and Fusion® stereo system are just a few of its creature comforts. A Seadek transom landing and forward and aft boarding ladders extend the fun beyond the boat. Take it up a notch with the optional fishing package, which includes a live bait well and fishing seat. Now we are talking.
Whatever the circumstances, the 223 answers your call to the water.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 22'7" 6.88 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 250 HP 186 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 12" 0.30 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 13.2º |
| DEADRISE @ ENTRY | 30º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2873 lbs 1303 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 1350 lbs 10 / 612 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2650 lbs 1202 kg |
| FUEL CAPACITY** | 66 gal 250 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 22 gal 83 l |















