
211 Hybrid
Description
NauticStar’s 211 Hybrid is the perfect host for friends and family. Its ample seating – three-across at aft and five up at bow – make it easy to engage socially on the water. When it is time to get serious about fishing, however, the 211 Hybrid will up your game big time. Features like six in-console rod holders and 13-gallon livewell/baitwell, gunnel rod holders, and a non-skid self-bailing cockpit come standard. The aft and bow seats even convert into casting platforms and are utilized for cast net storage, battery, and livewell storage.
Turn your 211 into a versatile deck boat with an added Sport Package, which includes a swim platform, bimini top, and Fusion stereo system.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 20'9" 6.32 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 200 HP 149 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 11" 0.28 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 12º |
| DEADRISE @ ENTRY | 29.6º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2100 lbs 953 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 1450 lbs 10 / 658 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2280 lbs 1034 kg |
| FUEL CAPACITY** | 61 gal 230 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 13 gal 49 l |
| REAR LIVEWELL | 27 gal 102 l |

















