
274 Bay
Description
The all-new 274 Bay is designed for serious fishermen who want to explore the bays. The 100% composite 27′ hull provides excellent stability and provides a solid ride with a wide open fishing deck that commands ample space for casting and reeling in your catch. Simrad technology provides an intuitive interface for navigation and fish-finding, with massive livewells to for your haul. With a 5-year warranty, you can be sure that you’re making a smart investment in your fishing adventures.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 26' 2" 7.98 m |
| Beam | 9' 2.74 m |
| Max HP | 450 hp 335 kW |
| Transom Height | 25" 63 cm |
| APPROXIMATE DRAFT | 16" 40 cm |
| DEADRISE @ TRANSOM | 16° |
| DEADRISE @ ENTRY | 40° |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 4200 lbs 1905 lg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 6 / 1200 lbs 6 / 544 kg |
| FUEL CAPACITY** | 79 gal 299 L |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 13 gal 49 L |
| REAR LIVEWELL | 42 gal 159 L |
| BOW FISH BOX | 43 gal 163 l |




















