
231 Hybrid
Description
The console on the 231 Hybrid is fitted out with rocket launchers and rod holders, and an enclosed head compartment comes standard. Two aerated live wells, insulated fish boxes, onboard coolers, and rod lockers are just a few other notable features.
The 231 Hybrid offers deluxe comfort with seating for ten. A wrap-around deck contoured with flip-out bolsters makes cruising relaxing. Even better, an optional 250HP Yamaha outboard will get you to the sweet spot quickly. Opt for the Sport Package and add a swim platform, bimini top, and Fusion stereo system. Now you’ve got real a crowd-pleaser. In the 231 Hybrid, memories will last forever.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 22'9" 6.93 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 300 HP 224 kW |
| Transom Height | 25" |
| APPROXIMATE DRAFT | 13" 0.33 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 13.2º |
| DEADRISE @ ENTRY | 30.8º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2650 lbs 1202 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 1310 lbs 10 / 612 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2124 lbs 612 kg |
| FUEL CAPACITY** | 79 gal 299 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 15 gal 57 l |
| REAR LIVEWELL | 27 gal 102 l |

























