
251 Hybrid
Description
The 251 Hybrid has all the features required of a family-friendly pleasure boat and a tournament-ready fishing platform.Wraparound seating with optional flip-out backrests put the comfort in bow riding when you’re heading to your destination. They fold flush with the gunnel so they don’t get in the way of getting after the fish. A standard bow boarding ladder makes for easy on-off when you’re beaching, too.Forward and aft livewell/baitwells and storage for up to 21 rods along with optional features add a great deal of fishability to this roomy boat. And, the large dashboard on the head console provides ample room for a variety of electronics.No matter where your boating adventures take you, with the 251 Hybrid, you can feel confident you’ve got a boat that is more than up to the task.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 25'2" 7.67 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 350 HP 261 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 15" 0.38 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 15.2º |
| DEADRISE @ ENTRY | 28.2º |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 11 / 1733 lbs 11 / 786 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2750 lbs 1247 kg |
| FUEL CAPACITY** | 77 gal 291 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 15 gal 57 l |
| REAR LIVEWELL | 16 gal 61 l |






























