
193SC Deck
Description
The 193 SC provides not only a perfect platform to entertain family and friends but for those new to boating, an easy gateway to adventure. This boat’s 18′-9″ side console layout is ideal for lounging and socializing and will accommodate all types of water-borne adventure. A saltwater-ready deep-vee hull ensures top performance in diverse environments. Whether cruising, pulling a tube, fishing, or entertaining, the 193 SC will get you away from it all.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 18'9" 5.72 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 150 HP 86 hW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 10" 0.25 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 12º |
| DEADRISE @ ENTRY | 30.5º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2100 lbs 953 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 1447 lbs 10 / 656 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2250 lbs 1020 kg |
| FUEL CAPACITY** | 32 gal 121 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 22 gal 83 l |













