
203DC Deck
Description
The NauticStar 203 DC delivers comfort and performance in equal measures. This Dual Console delivers well-appointed lifestyle features and comfort as well as unsurpassed performance.
Whatever water adventure you pursue, the 203 DC is a great boat to get you there. The cockpit is equipped with a ski locker, ski tower bar, galley sink, walk-through transom, and custom upholstery. The hull has NauticStar exclusive air-assist chines that provide graceful and responsive handling.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 20'4" 6.20 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 150 HP 112 kW |
| Transom Height | 25" 0.51 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 10" 0.25 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 12.1º |
| DEADRISE @ ENTRY | 27.4º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 2175 lbs 987 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 10 / 1450 lbs 10 / 658 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 2280 lbs 1034 kg |
| FUEL CAPACITY** | 47 gal 178 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 22 gal 83 l |















