
243DC Deck
Description
The 243 DC is the perfect combination of size and functionality. It offers an enclosed, step-down dressing room with optional portable head; wraparound seating in the cockpit; and a pressurized water system that services the galley with an optional transom shower. Plush seating bolsters the cockpit and bow with a transitional sun pad and easy-locking storage. Two bucket seats at the helm make way to the panoramic walkthrough windshield. Bow and transom landings offer access to the water for swimming and diving.
Specifications
| Manufacturer | Nautic Boats |
| Condition | New |
| Length | 24'3" 7.39 m |
| Beam | 102" 2.59 m |
| Max HP | 300 HP 224 kW |
| Transom Height | 25" 0.64 m |
| APPROXIMATE DRAFT | 16" 0.41 m |
| DEADRISE @ TRANSOM | 15º |
| DEADRISE @ ENTRY | 31º |
| APPROXIMATE BOAT WEIGHT* | 3373 lbs 1530 kg |
| PERSONS/TOTAL WEIGHT | 12 / 2000 lbs 12 / 907 kg |
| MAX WEIGHT CAPACITY | 3000 lbs 1361 kg |
| FUEL CAPACITY** | 66 gal 253 l |
| IN-CONSOLE LIVEWELL/BAITWELL | 22 gal 83 l |




















