Fisherman 180
Description
Fishing-ready, family-friendly performance
Compact and confident, the Fisherman 180 delivers big-boat performance in an easy-to-handle 18-foot center console. Built on Grady-White’s award-winning SeaV²® hull, it delivers the smoothest, most stable ride in its class. From fishing trips to family cruising, this versatile boat offers premium comfort and thoughtful design.
Engine Options
- Top Speed
46.3 MPH @ 5900 RPM
- Optimum Cruise
27.8 MPH @ 3800 RPM
- GPH at Optimum Cruise
5.9
- MPG at Optimum Cruise
4.70
150 Yamaha Four-StrokeSINGLE
SINGLE
Safety
Automatic bilge pump (1100 GPH) (4164 LPH)
Bow rail - low profile - 316 grade stainless steel
Cockpit toe rails
Fire extinguisher holder
Level flotation
Self-bailing cockpit w/cockpit drains (2)
Cockpit & Deck
100% hand laid SeaV² hull & deck
Batteries (2) w/battery select switch (1)
Casting platform (raised)
Cleats - flush mount (pull up)
Drink holders - stainless steel (2)
Engine flush system w/hose attachment aft
Fish box - 89-qt. (84.2 l) bow insulated box w/ob drain
Hydraulic trim tabs w/indicator & retractor
International lighting
Rod holders - cockpit (4)
Rod storage racks - horizontal (4)
Rubrail - high density PVC w/stainless steel insert
Seating - aft seats (2)
Seating - bench seat w/reversible back
Seating - forward platform cushions
Stern eyes - 316 grade stainless steel
Storage - aft rigging compartments (2)
Storage - forward anchor locker w/rode storage
Swim platform - aft port side w/ladder
Console
Accessory outlet - 12V
Compass
Console grab rail
Drink holders - stainless steel (2)
Flush mount electronics area
Footrest - molded console footrest
Livewell - 11-gallon (43 l) insulated raw water livewell w/light & ob drain (800 GPH pump) (3028 LPH)
Rod storage - vertical (4)
Seating - forward console seat
Steering - hydraulic tilt
Steering wheel - 316 grade stainless steel w/knob
Storage - lockable console storage
Windshield - scratch resistant acrylic w/handrail
Optional Features
Cockpit freshwater shower (recessed) w/10-gallon (38 l) water tank
Hull color - Celestial Blue, Coastal Fog, Ocean Mist, or Sage Gray gelcoat
Ski pylon
Washdown - pressurized raw water w/hose
Bimini top w/boot (black)
Specifications
| Manufacturer | Grady White |
| Condition | New |
| Beam Amidships | 7'5" (2.26 m) |
| Center Line Length | 17'10" (5.44 m) |
| Bridge Clearance | 5'7" (1.70 m) |
| Cockpit Depth | 22" (0.56 m) |
| Hull Draft | 15" (0.38 m) |
| Transom Deadrise | 19 degrees (SeaV2® progression) |
| Maximum HP | 150 (112 kW) |
| Fuel Capacity (Standard) | 54 gal. (204 l) |
| Weight (w/o Engines) | 2150 lb (975 kg) |
















