
NEW Roll Up EasyGo 250
Description
Introducing the all new Highfield EasyGo Roll Up. With a fresh new design & 2 new models for 2026, the EasyGo is the perfect packable lightweight tender or tow & go camping day boat.
Lighter weight design.
Faster setup than other Roll Ups.
Comfortable & durable EVA with foam decking throughout.
US boats have mandatory EPA fuel systems which reduces the published fuel capacity by 20-25% depending on the static filing level of the boat.
Standard Features
- Flush mount non-return valves
- Removable seat
- Tow bridle points
- EVA
- PVC tube fabric with welded seams
- Light weight rubbing strake
- Foot pump, oars, repair kit
- Carry Bag
Specifications
| Manufacturer | Highfield |
| Condition | New |
| Specifications - Overall Length | 2.50m 8'2'' |
| Specifications - Internal Length | 1.63m 5'4'' |
| Specifications - Overall Width | 1.56m 5'1'' |
| Specifications - Internal Width | 0.72m 2'4'' |
| Specifications - Tube Diameter | 42cm 17" |
| Specifications - # of Air Chambers | 3 |
| Specifications - Maximum Load | 240kg 529lbs |
| Specifications - Maximum People | 3 |
| Specifications - Boat only Weight | 30kg 66lb |
| Specifications - Max HP | 6hp |
| Specifications - Engine Shaft | S |





