
Roll Up 320
Description
The lightest range on offer from Highfield. Option of an airmat or slatted aluminium deck combined with it’s inflatable V-hull give this soft bottom tender a solid, capable feel. Perfect pairing for an electric outboard.
US boats have mandatory EPA fuel systems which reduces the published fuel capacity by 20-25% depending on the static filing level of the boat.
Standard Features
- Flush mount non-return valves
- High tensile chromated & powder coated aluminum hull
- Removable seat
- Tow bridle points
- PVC tube fabric with welded seams
- Slatted or airmat floor with keel
- Light weight rubbing strake
- Foot pump, oars, repair kit
Optional Equipment
- Hypalon tube
Specifications
| Manufacturer | Highfield |
| Condition | New |
| Air Mat - Overall Length | 3.20m 10'6'' |
| Air Mat - Internal Length | 2.30m 7'6'' |
| Air Mat - Overall Width | 1.55m 5'1'' |
| Air Mat - Internal Width | 0.71m 2'4'' |
| Air Mat - Tube Diameter | 43cm 17'' |
| Air Mat - # of Air Chambers | 3 |
| Air Mat - Maximum Load | 358kg 789lb |
| Air Mat - Maximum People | 5 |
| Air Mat - Boat only Weight | 36kg 79lb |
| Air Mat - Max HP | 15hp |
| Air Mat - Engine Shaft | S |
| Aluminium Floor - Overall Length | 3.20m 10'6'' |
| Aluminium Floor - Internal Length | 2.33m 7'8'' |
| Aluminium Floor - Overall Width | 1.61m 5'3'' |
| Aluminium Floor - Internal Width | 0.72m 2'4'' |
| Aluminium Floor - # of Air Chambers | 3 |
| Aluminium Floor - Maximum Load | 358kg 789lb |
| Aluminium Floor - Maximum People | 5 |
| Aluminium Floor - Boat only Weight | 48kg 106lb |
| Aluminium Floor - Max HP | 15hp |
| Aluminium Floor - Engine Shaft | S |





